Midjourney - Więcej informacji
Midjourney to potężne narzędzie do generowania obrazów za pomocą prostych fraz. W tym artykule dowiesz się, jak tworzyć wyjątkowe i ekscytujące obrazy przy użyciu promptów oraz jak korzystać z parametrów, które wpływają na proces generacji obrazów.
Prompty i ich struktura
Prompt (polecenie) to krótki tekst, który interpretuje Midjourney Bot w celu wygenerowania obrazu. Bot analizuje słowa i frazy w poleceniu, dzieląc je na mniejsze fragmenty zwane tokenami, które są porównywane do danych treningowych, a następnie używane do generowania obrazu. Dobrze skonstruowany prompt może pomóc w tworzeniu unikalnych i ekscytujących obrazów.
Prompty podstawowe mogą być prostym słowem, frazą lub emoji.
Zaawansowane prompty mogą zawierać jedno lub więcej adresów URL obrazów, wiele fraz tekstowych i jedno lub więcej parametrów. Adresy URL obrazów zawsze znajdują się na początku promptu.
Prompty obrazów
Adresy URL obrazów mogą być dodawane do promptu, aby wpływać na styl i treść końcowego wyniku. Adresy URL obrazów zawsze znajdują się na początku promptu.
Tekst promptu
Opis tekstowy tego, jaki obraz chcesz wygenerować. Zobacz poniżej informacje i wskazówki dotyczące promptowania. Dobrze napisane prompty pomagają generować niesamowite obrazy.
Parametry promptu
Parametry zmieniają sposób generowania obrazu. Parametry mogą zmieniać proporcje, modele, skalery i wiele innych. Parametry umieszcza się na końcu promptu.
Wskazówki dotyczące promptów
Długość promptu
Proste słowa lub emoji wystarczą do wygenerowania obrazu, ale krótkie prompty bardziej polegają na domyślnym stylu Midjourney, dlatego bardziej opisowy prompt daje unikalny wygląd. Jednak nadmiernie długie prompty nie zawsze są lepsze, skup się na głównych koncepcjach, które chcesz stworzyć.
Gramatyka
Midjourney Bot nie rozumie gramatyki, struktury zdań ani słów tak jak ludzie. Wybór słów również ma znaczenie, bardziej konkretne synonimy lepiej działają w wielu przypadkach. Zamiast “duży”, spróbuj użyć “gigantyczny”, “ogromny” lub “wielki”. Mniej słów oznacza, że każde słowo ma silniejszy wpływ. Używaj przecinków, nawiasów i myślników, aby uporządkować swoje myśli, ale wiedz, że Midjourney Bot nie zawsze je interpretuje. Bot nie zwraca uwagi na wielkość liter.
Skup się na tym, czego chcesz
Lepiej opisać to, czego chcesz, niż tego, czego nie chcesz. Jeśli poprosisz o przyjęcie bez tortu, twój obraz prawdopodobnie będzie zawierał tort. Jeśli chcesz wykluczyć obiekt z końcowego obrazu, spróbuj użyć parametru –no.
Zwróć uwagę na szczegóły
Wszystko, czego nie wspomnisz, może cię zaskoczyć. Bądź konkretny lub ogólny, ale wszystko, czego nie określisz, będzie losowo generowane. Ogólność pozwala na większą różnorodność, ale nie zagwarantuje konkretnych szczegółów. Bądź jasny co do kontekstu i ważnych dla ciebie szczegółów, takich jak: przedmiot, środowisko, oświetlenie, kolor, nastrój czy kompozycja.
Używaj formy mnogiej
Liczba mnoga daje większe możliwości. Spróbuj podać konkretne liczby, np. “trzy koty” zamiast “koty”. Również formy zbiorowe są przydatne, np. “stado ptaków” zamiast “ptaki”.
Lista komend Midjourney
Midjourney Bot to bot dostępny na Discordzie, który wykonuje różne zadania, takie jak tworzenie obrazów, zmiana ustawień domyślnych, monitorowanie informacji użytkownika i inne pomocne funkcje. Poniżej przedstawione są poszczególne komendy dla Midjourney:
/ask Pozwala uzyskać odpowiedź na zadane pytanie.
/blend Łatwe łączenie dwóch obrazów w jeden.
/daily_theme Przełącza powiadomienia dla aktualizacji w kanale #daily-theme.
/docs Użyj na oficjalnym serwerze Midjourney Discord, aby szybko wygenerować link do tematów omawianych w przewodniku użytkownika!
/describe Generuje cztery przykładowe propozycje na podstawie przesłanego obrazu.
/faq Użyj na oficjalnym serwerze Midjourney Discord, aby szybko wygenerować link do popularnych pytań dotyczących tworzenia zadań.
/fast Przełącza tryb szybki.
/help Wyświetla podstawowe informacje i wskazówki dotyczące użytkowania bota Midjourney.
/imagine Generuje obraz na podstawie podanego polecenia.
/info Wyświetla informacje o Twoim koncie oraz o zadaniach w kolejce lub aktualnie wykonywanych.
/stealth Dla subskrybentów planu Pro: przełącza tryb Stealth.
/public Dla subskrybentów planu Pro: przełącza tryb Public.
/subscribe Generuje personalny link do strony konta użytkownika.
/settings Wyświetla i dostosowuje ustawienia bota Midjourney.
/prefer option Tworzy lub zarządza niestandardową opcją.
/prefer option list Wyświetla bieżące niestandardowe opcje.
/prefer suffix Określa przyrostek dodawany na końcu każdego polecenia.
/show Użyj identyfikatora zadania obrazów, aby ponownie wygenerować obraz na serwerze Discord.
/relax Przełącza na tryb Relaks.
/fast Przełącza na tryb Fast.
Lista parametrów Midjourney
Midjourney posiada różne parametry, które można dodać do polecenia i zmieniają sposób generowania obrazu. Parametry mogą zmieniać proporcje obrazu, wersje modelu Midjourney, używany Upscaler i wiele innych ustawień. Poniżej przedstawione są poszczególne parametry dla Midjourney:
–ar: Zmienia proporcje generowanego obrazu.
–chaos <liczba od 0 do 100>: Zmienia stopień zróżnicowania wyników. Wyższe wartości powodują bardziej nietypowe i nieoczekiwane generacje.
–iw <od 0 do 2>: Ustawia wagę obrazu w stosunku do tekstu. Domyślna wartość to 1.
–no: Negatywne podpowiadanie, np. –no plants spróbuje usunąć rośliny z obrazu.
–q <.25, .5 lub 1>: Określa, jak dużo czasu renderowania jakości chcesz przeznaczyć. Domyślna wartość to 1. Wyższe wartości używają więcej minut GPU, niższe wartości mniej.
–r <od 1 do 40>: Tworzy wiele zadań na podstawie jednego polecenia. Parametr –repeat jest przydatny do szybkiego wielokrotnego uruchamiania zadania.
–seed <liczba całkowita od 0 do 4294967295>: Midjourney używa liczby ziarna do generowania szumów wizualnych jako punktu startowego generacji obrazów. Liczby ziarna są generowane losowo dla każdego obrazu, ale można je określić za pomocą parametru –seed lub –sameseed. Użycie tego samego numeru ziarna i polecenia spowoduje podobne obrazy końcowe.
–stop <liczba od 10 do 100>: Użyj parametru –stop, aby zakończyć zadanie w połowie procesu. Zatrzymanie zadania wcześniej może spowodować rozmyte, mniej szczegółowe wyniki.
–style <raw>: Przełączanie między wersjami modelu Midjourney Version 5.1.
–style <4a, 4b lub 4c>: Przełączanie między wersjami modelu Midjourney Version 4.
–style <cute, expressive, original lub scenic>: Przełączanie między wersjami modelu Niji Version 5.
–s <liczba>: Parametr wpływa na to, jak silnie domyślny estetyczny styl Midjourney jest zastosowany do zadań.
–tile: Generuje obrazy, które mogą być używane jako powtarzalne kafelki do tworzenia bezszwowych wzorów.